NUTRILITE™ Természetes forrásból származó B komplex étrend-kiegészítő 100 db    4500 ft

A termék speciális körülmények között tenyésztett élesztőt tartalmaz. 

 

A NUTRILITE B komplex étrend-kiegészítő természetes, kiegyensúlyozott B-vitaminok elegye, melyből 6 túlnyomórészt természetes forrásból származik. A termék speciális körülmények között tenyésztett
élesztőt tartalmaz. Természetes élesztőt és laktózt tar talmaz állati eredetű hatóanyag nélkül, így a vegetáriánusok is beilleszthetik étrendjükb
e.

Természetes élesztő
Az élő, aktív élesztőt a kenyértészta kelesztéséhez és az alkohol előállításakor a cukrok erjesztéséhez használják. Azonban ha az élesztőt felhevítik, károsodnak az aktív hatóanyagai. Az ebben a termékben felhasznált, különlegesen tenyésztett élesztőt gondosan, zöldséglében dolgozzuk föl annak érdekében, hogy növeljük tápértékét készítésének folyamán. A szárított élesztő természetes formában tartalmaz hatféle B-vitamint. Az élesztő ebben a formában semmilyen káros mellékhatást nem vált ki a szervezetben (pl. puffadást).

Táplálkozási információk

  • Cukorbetegek is fogyaszthatják (szénhidrát és kalória tartalma elhanyagolható)
  • Vegetáriánusok is fogyaszthatják (amennyiben hajlandóak természetes élesztőt és laktózt fogyasztani)
  • Gluténmentes
  • Természetes, kiegyensúlyozott B-vitaminok elegye, melyből 6 túlnyomórészt természetes forrásból származik.
  • Azokat a B-vitaminokat tartalmazza, melyekre a szervezetnek leginkább szüksége van.
  • Természetes élesztőt és laktózt tartalmaz, de nem tartalmaz állati eredetű hatóanyagot.
  • Nem tartalmaz mesterséges színezéket, ízesítőket és tartósítószert.
  • A NUTRILOCK™ bevonat, magába zárja a hatóanyagokat és könnyű lenyelni.

Napi egy tabletta, melyet étkezés közben, vízzel kell bevenni.

Ajánljuk azoknak, akik:

  • Nem fogyasztanak elegendő B-vitaminban gazdag élelmiszert.
  • Dohányoznak vagy nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztanak.
  • Diétáznak vagy energiaszegény az étrendjük.
  • Hosszabb ideig bizonyos gyógyszereket, antibiotikumot szednek, idős korúak, terhesek vagy szoptatnak.
  • Sajnos szinte mindnyájan súlyos B-vitamin-hiányban szenvedünk. Ez azzal függ össze, hogy a B-vitaminok kedvenc tartózkodási helyei a gabonacsírák, maghéjak, a rizs és a melasz, mi pedig a finomítás során ezeket eltávolítjuk, és az állatokat etetjük velük. Így lesz az értékes természetes rizsből fényezett, "üres" rizs és remek gabonáinkból fehér liszt, amelyben, akár a finomított fehér cukorban, gyakorlatilag már semmiféle tápanyag sincs. A következmény: egy sor hiányjelenség, a korai őszüléstől a kopaszodáson keresztül a depresszióig, a székrekedéstől a veszélyesen magas koleszterinszintig.

Figyelem!
Az élesztőre allergiás személyek legyenek óvatosak! Nem szabad azonban összekeverni az élesztőallergiát az élesztőgomba-fertőzéssel; ez két különböző dolog! Az élesztőallergia az élesztő fogyasztásakor jelentkező testi reakció. Az élesztő okozta fertőzéseket a szervezetben természetesen előforduló candida albicans élesztőgomba elszaporodása okozza. Nem gondoljuk, hogy az étrend-kiegészítőinkben használt, különleges eljárással tenyésztett élesztőnek bármilyen hatása lenne a candida albicans növekedésére. Ennek ellenére érdemes további tanácsért szakorvoshoz fordulni. Gyermekek elől zárjuk el! Ez a termék nem helyettesíti a változatos étrendet. Ne lépje túl a javasolt adagot! Szorosan zárja le a dobozt! Hűvös, száraz helyen tárolja!

Minden a B vitaminról

A B-vitaminokat komplexnek is nevezzük, hiszen ezek az anyagok sosem önmagukban, hanem mindig közösen fordulnak elő az egyes élelmiszerekben. Tehát nem egy B-vitaminról, hanem többről beszélhetünk. Ezek közül a salátában és a gabonafélékben az összes B-vitamin megtalálható, de a sörélesztő is nagy koncentrációban tartalmazza ezeket az anyagokat. Mivel a B-vitaminok egymással együttműködve, közösen fejtik ki a hatásukat, így semmit sem érünk el azzal, ha pusztán egyfajta B-vitamint szedünk. Nagyszerű csapatjátékosok, egyenként, önállóan sokkal kevésbé képesek kifejteni a hatásukat. Együtt még a felszívódásuk is jobb, mint külön-külön. Később még lesz szó arról, hogyan is hatnak egymásra ezek az anyagok, melyik B-vitamin melyik másik hatását erősíti.

A B-vitaminokról általánosan elmondható, hogy fontos szerepet játszanak abban, hogy az idegrendszer megfelelően működjön és fejlődjön. De ezenkívül a B-vitaminok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy hajunk mesésen ragyogjon, bőrünk fényes és üde legyen, valamint  ahhoz is, hogy körmeink egészségesek maradjanak. Ezeknek a vitaminoknak az emésztőrendszer is nagy hasznát veszi: javítja és fokozza az emésztőszervek működését. Segít a méregtelenítésben is, mivel stimulálja a májat, így azt fokozottabb működésre készteti. De a sportolók sem mehetnek el a B-vitaminok mellett, hiszen az izmok felépítésében és működésében is lényeges szerepet játszanak ezek az anyagok.

A B-vitaminok szolgáltatják testsejtjeinknek az energiát, ők indítják be a zsír és a fehérjék anyagcseréjét. idegeink táplálói.

 

Milyen következményekkel jár, ha ezekből a vitaminokból a szervezetünk hiányt szenved? A B-vitamin hiánya igen komoly károkat képes okozni a fent felsorolt szervekben és szervrendszerekben. Ha nem jutunk megfelelő mennyiségű B-vitaminhoz, akkor sejtjeink lassacskán megbetegszenek, majd elpusztulnak. Hajunk gyorsabban kezd el őszülni, majd hullani kezd. Látásunk romlik. Emellett kisebb idegrendszeri problémák is fellépnek: idegesek, depressziósak leszünk és romlik a közérzetünk. A komoly depressziónak nagyon sok köze van a B-vitaminok hiányának.

 

Sajnos a mai modern és rohanó életmód sem kedvez a B-vitaminok hasznosulásának. Számos anyag van, mely kitartóan pusztítja ezeket a vitaminokat és megakadályozza felszívódásukat. A túl sok kávé vagy tea, a mértéktelen mennyiségű cukor és édesség valamint alkohol mind ezekhez az anyagokhoz sorolható. De azt is érdemes megjegyezni, hogy a fehér liszt fogyasztásával is sokkal kevesebb B-vitamint viszünk be a szervezetünkbe, mintha a teljes kiőrlésűt választanánk. A teljes kiőrlésű gabona grammja 3,5mcg tiamint (B1) tartalmaz, addig a fehér liszt csupán 0,8mcg-ot. Ez az arány érvényes a többi B-vitaminra is. Mivel az emberi szervezet a teljes értékű gabonára van beállítva, ezt szokta meg az évezredek alatt, el lehet képzelni, mit jelent a drámai vitamincsökkenés.

A B1-vitamint tiaminnak is nevezik és legfőbb feladata az idegrendszer karbantartása. Tiamin szükséges ahhoz is, hogy szervezetünk lebontsa a szénhidrátokat, a cukrot és a keményítőt. Tiamin nélkül tehát nem tudnánk energiát nyerni az élelmiszerekből, ami végzetes következményekkel járna. Ez a vitamin képes tehát glükózzá alakítani a szénhidrátot, ami az agyunk számára is a fő energiaforrást jelenti. Vagyis ha megfelelő mennyiségű B1-vitaminhoz jutunk hozzá, akkor szellemi képességeink nagy mértékben javulhatnak. A tiamin az idegrendszer megfelelő működése mellett a szív és az izmok tökéletes működéséért is felelős. Ezenkívül képes még a fogműtétek utáni fájdalmat is enyhíteni.

A kolin hatását erősíti, mely anyag megakadályozza az idő előtti leépülést. A kolin oldja a feszültséget, biztosítja a szellemi frissességet. Ha nem jönne létre ez az együttműködés, akkor gondolataink csak nagyon lassan lépkednének egyik sejtről a másikig. Akár még Alzheimer-kórhoz is vezethet a a tiamin és a kolin hiánya.

Tehát a tiamin hiánya először az idegrendszer működésének zavarában mutatkozik meg. Először csak fáradtak és levertek vagyunk, kevésbé tudunk koncentrálni. Rendszeres zsibbadást érzünk a végtagokban, majd a láb izomzata egyre gyengébb lesz. Később komolyabb problémák is jelentkezhetnek: a tartós B1-vitamin hiány két tünetcsoportban nyilvánul meg. A szív és keringési rendszerben fellép működészavarban és az idegrendszer hibáiban. A beteg szapora szívverést, szívtájéki szorító érzést és fájdalmat tapasztalt. Ingerlékeny, fáradékony és szorongó lesz.

Persze a B1-vitamin könnyen pótolható, hiszen szinte az összes élelmiszerben megtalálható: a legfontosabb vitaminforrások a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, a sertéshús, a csirkemell, a burgonya, a legtöbb zöldféle, zöldborsó, korpa, tej, szárított élesztő, hántolatlan rizs. A főzés, sütés melege könnyen tönkreteszi a B1-vitamint. A B1-vitamin ellenségei a koffein, az alkohol, a tartósítási eljárások, a levegő, a víz, az ösztrogének. Vagyis aki dohányzik, iszik, sok cukrot fogyaszt annak több B1-vitaminra van szüksége. De a terhes, szoptató vagy fogamzásgátló tablettát szedő nők B1-vitamin szükséglete is nagyobb. Minden stresszállapotban, betegség, szorongás, trauma, műtét után a B-vitamin komplex felvételét növelni kell. Minden felesleges kiürül a vizelettel, a szövetekben vagy szervekben egyáltalán nem tárolódik.

A B2-vitaminról vagy más néven riboflavinról azt mondják, hogy a szervezetben nélküle semmi sem működik, hiszen a tiaminhoz hasonlóan ez is a szervezet energia-felszabadító folyamatait kontrollálja. A sejtlégzésben elengedhetetlen anyag és nagyon fontos szerep jut számára a vörösvértestek képzésében is. Ezenkívül ki kell emelnünk azt is, hogy a májat segíti a méregtelenítésben.

Riboflavin kell ahhoz, hogy az emberi embrió megfelelően fejlődhessen. Emellett ha megfelelő mennyiségben fogyasztjuk akkor elkerülhető a szürkületi vakság is, mivel fényvédő képességgel is rendelkezik. A B2-vitaminnak köszönhetjük, ha bőrünk egészséges, körmünk fényes és ép, hajunk puha és nem töredezett.

Viszont a B2-vitamint igen könnyen pótolhatjuk: a tej, a sajt, a tojás igen nagyszerű B2-vitamin forrás. De emellett sok riboflavint tartalmaznak a különböző húsok, a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, a máj, a vese, a hal és a leveles zöldségek is. Ha napi fél liter tejet elfogyasztunk, akkor már biztosítva van a szükséges B2-vitamin mennyiség.

A B2-vitamin hiányától nem igen kell tartanunk, mivel ez az eset nagyon ritkán fordul elő. Ha mégis tartósan hiányzik a szervezetünkből, akkor először pszichikai tüneteket tapasztalunk: fáradékonyakká válunk és csökken a koncentrációs képességünk. Később a szájzug berepedezhet, a bőr nagyobb pikkelyekben leválik és vörös foltok jelennek meg rajta. A krónikus alkoholfogyasztás, az erős dohányzás, a fogamzásgátló tabletták szedése, emésztési zavarok és a vegetarianizmus is előidézhetnek B2-vitamin hiányt.

De azért a B2-vitaminnal nem minden fenékig tejfel. Vigyázzunk arra, hogy ne adagoljuk túl, mivel a B2-vitamin nagy dózisú bevitele akár még köszvényt is okozhat. Ezenkívül meg kell említeni azt is, hogy bőséges fény és oxigén esetén szinte magához vonzza a szabad gyököket, melyek a vitaminmolekulákban robbanásszerűen képesek elszaporodni. Ezért olyan egyedüli a B-vitaminok között és nagy mennyiségben mérgező. Idősek ne egészítsék ki étkezésüket vele, mert a kelleténél nagyobb mennyiség elősegítheti a szürke hályog kialakulását. Azonban ezek a veszélyek éppen azért igen ritkán jelentkeznek, mert egy vízben oldódó vitaminról beszélünk, ezért a felesleget a vese képes kiválasztani.

 

A B3-vitaminról

B3-vitaminA B3-vitamin egy igen különleges vitamin. Két formában jelenik meg a természetben: nikotinsavként és nikotinamidként. Mind a kettő vízben oldódó fehér anyag. És hogy miért ilyen különlegesek? Mert bármilyen környezeti hatással szemben ellenállóak: sem a hő, sem a savak, a lúg és sem az ultraibolya sugárzás nem árt ennek a nitrogéntartalmú molekulának. Ennek pedig egyszerű oka van: nagyon szimpla a felépítése. Egyszerű szerkezetéből adódik az is, hogy míg a nagy molekulákkal a szabad gyökök rendkívül könnyen elbánnak, addig ezt a pici anyagot ezek a káros vegyületek nem tudják szétbontani. Gyógyhatása pedig a C-vitamin csodájához mérhető, hiszen rendkívüli gyorsasággal képes meggyógyítani az egyes betegségeket.

 

 A B3-vitamin az energiatermelésben játszik kulcsfontosságú szerepet, azzal, hogy részt vesz az elektronok továbbításában. A niacinenzim a riboflavinenzimmel olyan hidat alkot, melyen szabadon áramlanak a hidrogénatomok. Niacin nélkül a szöveteink gyorsan elhalnának. Amennyiben bőséges, nagy értékű táplálékot veszünk magunkhoz, niacinmolekulák billiói fognak befolyni a sejtjeinkbe. Ellátva ezzel az energiatermelést és az izomtevékenységet.

 

És ez az egyetlen vitamin, mely részt vesz az egyes hormonális folyamatokban is. Fűti a testünket és hűti a pszichét. Elsősorban élelmiszereinkből vonja ki az elegendő mennyiséget, de ha ez kevésnek bizonyulna, akkor hozzányúl a test triptofán készleteihez, melynek 60 grammjából 1 gramm niacint készít. A triptofán nagyon fontos anyag, mert ez az egyetlen fehérje, ami nem izgatást, hanem éppen nyugtatást vált ki. Az alváshoz, a lelki egyensúlyhoz nélkülözhetetlen. A niacin ezen kívül még tágítja a véredényeket, tehát csökkenti a vérnyomást, felszabadítja a zsírsavakat, ezáltal csökken a koleszterin.

 

Naponta gyerekként 5-12 mg-ot, nőként 13-15 mg-ot és férfiként 15-20 mg-ot kell nyernünk a következő élelmiszerekből: sörélesztő, földimogyoró, máj, hal, baromfi, szív, teljes őrlésű gabona, mandula, gomba, szójabab. A cukor, édesség, és az édes italok fogyasztása niacinveszteséget okoz. Ha nincs elég niacin a szervezetünkben akkor fáradékonyak, étvágytalanok leszünk, és bőrelváltozások, bőrbetegségek jelentkezhetnek. A niacin hiányára utalhat még a kellemetlen szájszag is.

A B4-vitaminról

B4-vitaminA folsavat nevezik B4-vitaminnak, melynek fő feladatai közé tartozik a jó hangulat biztosítása. Azonban csak a B12-vitaminnal tud hatékonyan együtt dolgozni, mert a B12 szükséges ahhoz, hogy a sejtekbe elegendő mennyiségű folsav kerüljön. A folsav ezután már képes maga elvégezni a feladatát: az ingereket közvetíti az idegrendszerben. Vagyis a folsav gondoskodik a jókedvről, az örömről, a büszkeségről, az optimizmusról, a bátorságról és az önbizalomról, vagyis csupa olyan jó és hasznos érzelemről, mely egy ember alapvető szükségletei közé tartozik, olyanokról, melyekre vágyunk.

 

De a vörösvértestek színéért is a folsav tehető felelőssé. Valamint nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a nukleinsavak felépítésénél is jeleskedik, hiszen a DNS-einket is tárolja. De szerepe van a gyomor megfelelő működésében és a hajnövekedésben is.

 

Ha azonban nem visszük be a megfelelő mennyiséget a szervezetünkbe, akkor a B4-vitamin hiánya is igen változatos tüneteket képes produkálni: korábban őszülünk, vérszegények leszünk. Ezenkívül állandóvá válik a nyugtalanság érzet, fáradtság, szorongás, levertség, depresszió, szórakozottság jelentkezhet. De kialakulhat alvászavar és az emésztési zavarok sem ritkák ebben az állapotban.

 

A folsav glutaminsavhoz vagy annak sóihoz kötődve szívódik fel a vékonybélben. Bizonyos fehérjék csak a folsavval törődnek, megvédve őket az éhes bélbaktériumoktól. A felesleget a máj tárolja, a többiből pedig B12-vitamin segítségével szerotonin, illetve noradrenalin képződik.

 

Naponta 100-150 mcg mennyiséget kell elfogyasztanunk, melyet érdemes a búzacsírából, májból, parajból, szójababból, tojássárgájából, salátából, spárgából, lencséből, teljes őrlésű gabonából, brokkoliból vagy karfiolból fedezni, mivel ezek tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben. Nagyon fontos tudni, hogy igen érzékeny vitamin, elpusztítja a fény, hő, de még a szobahőmérsékleten való hosszabb tárolás is.

A B5-vitamin,

a pantoténsav számos jótékony hatással bír: zsírbontásban, stresszcsökkentésben, gyulladáscsökkentésben, energiatermelésben, a koncentráció fokozásában nélkülözhetetlen. De meg kell említeni azt is, hogy az egészséges hajhoz és fényes bőrhöz is szükség van a B5-vitaminra. Vagyis a B5-vitamin hozzájárul a szép külsőhöz, az egészséges megjelenéshez, az idegeink épségéhez, de még a végtagjaink megfelelő vérellátásához is. Segítségével könnyedén lefogyhatunk és jó közérzetünk is biztosítva van.

[B5-vitamin] Azonban táplálkozási szokásaink nagymértékű változásával hozzájárultunk ahhoz, hogy a pantoténsav hiánya könnyen kialakuljon. Világunk felgyorsult, egyre kevesebb időt szánunk magunkra, egyre több gyorskaját vagy félkész ételt fogyasztunk.  Feldolgozott élelmiszereket vásárlunk: kosarunkba konzervek, UHT tej, fényezett rizs stb kerül. Ezzel mindannyian tisztában vagyunk. Azonban a következményekkel nem. Pantoténsav nincs a készételekben, csak a nyers élelmiszerekből pótolható a megfelelő mennyiségben. “Gondolom felvetődött a kérdés, akkor miért is kell feldolgozni? Nagyon kézenfekvő a válasz. A gyártók érdeke is azt diktálja, hogy egy termék minnél tovább megőrizze a minőséget, azaz eladható legyen. Déligyümölcsöknél (lehetne mást is említeni, nemcsak erre érvényes az alábbi állítás) ugye legalább egy hét telik el a leszedéstől a szállításon keresztül addig, amíg a vásárló megveszi és hazaviszi. Ilyenkor leszedik a zöld banánt vagy narancsot és kezelik felületkezelő anyagokkal és érlelésgyorsítóval, hogy a boltok polcaira már a szép érett gyümölcs kerülhessen. Ez is külön szakma ám, hogy pont akkorra érjen meg, ne korábban és ne később. Az is előfordulhat, hogy a húsnak vízíze van, túlságosan fakó stb. Ezeken és más problémákon könnyen lehet segíteni ízfokozók, hormonkezelés, csomagolás, mesterséges adalékanyagok segítségével. Így egy vizes, íztelen húst úgy feljavíthatunk, mintha semmi baja sem lenne. Persze mindennek ára van: nem elég, hogy becsapják a vásárlót, még az egészségét is károsítják.” (egy orvos véleménye)

 

És milyen tünetek jelzik ennek az anyagnak a hiányát? A gyermekeknél tanulási nehézségek adódhatnak, a felnőtteknél hajhullás, őszülés, ízületi fájdalmak, ingerlékenység, székrekedés és szempanaszok is jelentkezhetnek. De akár a túlzott pantoténsav hiánya okozhat idegösszeroppanást is.

És mit kell ennünk ahhoz, hogy ne jussunk ilyen helyzetbe? Elég pantoténsav van a májban, a búzakorpában, a pisztrángban, a napraforgóban, a sajtban, a diófélékben, a teljes kiőrlésű gabonákban és a teljes tejben.

A B6-vitamin

a piridoxin, melynek fő feladata a fehérje- és aminosav-anyagcsere irányítása: koenzimként több, mint hatvan enzimrendszerben működik közre. A piridoxin építi és újítja meg a testanyagot, szabályozza a test fehérjeforgalmát. Nagyon fontos, hogy riboflavinnal együtt szedjük máskülönben csak a negyede fog felszívódni.

 

A B6-vitaminhiány az egész szervezetet komolyan érinti: a hiánytünetek bármelyik szerven jelentkezhetnek, de leginkább az agy és az idegrendszer reagál érzékenyen a piridoxin hiányára. A betegen étvágytalanság, hasmenés és hányás mutatkozik – ezek tehát a jellegzetes tünetei e vitamin hiányának. De a B6-vitaminhiány vérszegénységet is kiválthat.

 

Azonban ezek a tünetek könnyen elkerülhetőek, mivel igen könnyű hozzájutni a megfelelő mennyiséghez, hiszen szinte minden élelmiszer tartalmazza ezt az anyagot: a húsok és belsőségek, a tengeri herkentyűk, a gyümölcsök, zöldségek (főleg a burgonya, a cukorborsó, a sárgarépa, a káposzta és a bab valamint a banán.) De a gabonából készült élelmiszerek is teli vannak B6-tal. Viszont azt nem szabad elfelejteni, hogy a tej és tejtermékek viszont igen szegények ebben a vitaminban.

 

Egy kis érdekesség: B6-vitamin szükségletünk a táplálékkal felvett fehérje mennyiségétől függ, tehát nem állandó. A fogamzásgátló tabletta folyamatos szedése megzavarja a piridoxin háztartást és megnöveli szervezetünk B6-vitamin igényét. Az alkoholfogyasztás és az erős dohányzás jelentősen megnöveli a B6-vitamin szükségletünket. Átlagosan naponta 2-3 mg-ra van szükségünk, de ezt a mennyiséget sok tényező módosíthatja: a stressz, a havi vérzés, a terhesség, szívpanaszok, öregség, alacsony vércukor és a fent felsorolt egyéb tényezők.

 

Ez a vitamin B1-vitaminnal, B2-vitaminnal, pantoténsavval, C-vitaminnal és magnéziummal együtt szedve fejti ki a legkedvezőbb hatást.

A B7- és B8- vitaminokról

[B7 és B8 vitamin] A B7-vitamin, a biotin legfontosabb feladata, hogy a vércukorszintet stabilizálja. A biotin a vérben levő vércukor mennyiségét 80-100 mg/100 ml-re állítja be. Ha ennél kevesebb glükóz van a vérben, akkor idegesek, ingerlékenyek leszünk, rosszabb esetben gyötrő gondolatok is elfoghatnak. 30 mg-nál jelentkezik az az eset, amikor már képtelenek vagyunk ellátni a feladatunkat. A szervezet képes egy ideig tárolni: a nők általában kevesebbet, a férfiak többet raktároznak belőle, így a nők hamarabb lesznek idegesek és depressziósak. A biotin segít a fehérje feldolgozásában is, a folsav, a pantoténsav és a B12-vitamin hatását fokozza. Hozzájárul a zsírsavak felépítéséhez, lebontásához, elégetéséhez. Kéntartalma miatt a bőr, haj, körmök vitaminja is.

A táplálék fehérjéiből oldódik ki és jut tovább a vérbe vagy a bélfal állítja elő. Ha hiány lép fel, akkor szintén a fáradtság, ingerültség, hajhullás, idegesség jelentkeznek mint tünetek. Kerüljük el ezeket, fogyasszunk sok májat, tojássárgáját, diót, mogyorót, mandulát, gombát, parajt.

A B8-vitamint kolinként is ismerik, de hívhatjuk nyugodtan az agy vitaminjának is, mivel nagymértékben serkenti az agyműködést. B8-vitamin kell ahhoz, hogy a sejtek fel tudják venni a koleszterint és az ne keringjen a vérben. De ezenkívül ez az anyag az, mely egy igen fontos idegközvetítő anyagot is termel, melyet akkor használunk, ha koncentrált erőfeszítésre van szükségünk. A kolinhiánynál tehát az első tünet az, hogy az illető csak kevés ideig tud koncentrálni és képtelen arra, hogy tartósan örüljön.

A kolin önállóan vagy hordozóanyagokkal a vérbe és a májba kerül. A májban pedig beépül a zsírfehérjébe és a véredényeken keresztül jut el a test minden egyes sejtjéhez. Naponta 3-4 grammra van belőle szükségünk, de ha sok stressz ér bennünket, akkor ennél többet kell bejuttatni a szervezetünkbe. Ha ez nem történik meg, akkor igen kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk: fejfájás, fülzúgás, vérkeringési problémák, ingerültség, alvászavar és feledékenység is jelentkezhet. Azonban ha elegendő májat, tojást, sörélesztőt, búzacsírát eszünk akkor ezekkel a problémákkal nem kell számolnunk. Lecitinnel is pótolható ugyan, de csak rövid távon, mivel hosszú távon ez B6-vitamin hiányt okozhat.

A B9-vitamin,

amit inozitnak is hívnak a legnagyszerűbb ellenszere az érelmeszesedésnek. A lecitin egyik alkotóeleme, a kolinnal együtt. Ha pedig a lecitin koleszterinnel találkozik, akkor azt pillanatok alatt képes feloldani és így az folyékony állapotban már ártalmatlan. Azonban a cukorbetegek magas vércukorszintje képes megakadályozni az agyat és az idegsejteket, hogy felvegyék a B9-vitamint. Ennek következményei a cukorbetegek jellegzetes mozgásszervi betegségei.

Egyébként az inozit, amíg a vérben sodródik, addig halott anyag, de mikor megérkezik az idegsejtbe, akkor igazán magára talál. Molekulái foszfátokká alakulnak, így kalciumionokat képesek milliószámra felébreszteni, hogy ingerületet adjanak át.

Hiányában ekcéma, hajhullás, keringési zavar, alváspanaszok, szempanaszok, székrekedés, ideggyengeség és szorongás jelentkezhet.

És miben találunk rengeteg B9-vitamint? Az inozitnak kiváló forrása a hús, a tej, a gabona, a gyümölcs, a dió és a főzelék. Ennek az anyagnak a legnagyobb ellenségei pedig a különböző gyógyszerek és a koffein.

 

A B10-vitaminnak

már neve is érdekes: PABA-nak hívják, mely mozaik feloldása a para-amino-benzoesavat rejti magában. Ennek az anyagnak köszönhető a ránctalan és puha bőr, a dús, erős és fényes haj. A bőr hámsejtjeiben koncentrálósik ez az anyag és képes arra, hogy kiszűrje a káros UVA- és UVB-sugarakat, így megakadályozza a bőrrák kialakulását is. Megállíthatja, sőt enyhítheti a vitiligot (fehér foltok a bőrön). Lassítja az öregedést, őszülést, ráncok kialakulását.

A szövetekbe a bélflórán keresztül jut el a bélflórából mint a folsav része.

Hiányában emésztési zavarok, idegesség, ingerlékenység, fejfájás, gyors kifáradás, bőrelváltozás, bőrbetegségek, hajhullás és őszülés jelentkezik.

A B12-vitaminról

A B12-vitamin a kobalamin, mely nevét onnan kapja, hogy kobaltot tartalmaz. Nélküle egyes anyagcsere folyamataink nem mennek végbe. Pedig ezek a szénhidrát-, zsír- és fehérje-anyagcsere reakciók számtalan életfolyamathoz elengedhetetlenek. Már elég csak megemlíteni azt, hogy a kobalaminra szükségünk van egész életünk során, hogy a csontvelőben megfelelő mennyiségű vörösvértest képződjön. Vagyis ez a vitamin nagyban befolyásolja a növekedést. De emellett a B12-vitamin vesz részt az idegszövet képzésében is.

 

Ha nem jutunk elég B-vitaminhoz, akkor sápadtság, vérszegénység jelentkezik először: a páciens levert és kimerült és fáradékony. De jelentkezhet a hiány gyulladt nyelv, bizsergő végtagok és még akár bénulásos tünetek formájában is. A kobalaminok egy úgynevezett glikoproteinhez kapcsolódnak és így szívódnak fel - tehát legtöbb esetben akkor alakul ki vitaminhiány, ha ez a protein nem képződik, így a táplálékban jelenlevő vitamin nem tud bejutni a szervezetbe.

 

Sajnos sokszor csak a 25%-a képes felszívódni. Ezt az anyagot a növények nem tartalmazzák, így csak állati eredetű táplálékkal lehet bevinni a szervezetbe, szóval nem éri meg vegetáriánusnak lenni. De persze ez sem teljesen igaz, hiszen normális körülmények között a tápláléknak nem kell kobalamint tartalmaznia, mivel a bélflóra naponta 20-szor annyit képes előállítani, mint a szükséges mennyiség. Viszont a bélből mindössze csak az anyag tizede képes felszívódni, a többi a vizelettel együtt távozik a szervezetből. Évente (!) körülbelül 1 mg-ot kell bevinni az egészséges szervezetbe, azonban a vérszegénységben szenvedő betegeknél ez a szám elérheti a 100 mg-ot is.

 

Az egész szervezetre kiterjedő erősítő, roboráló hatása van. És melyek azok az anyagok, melyekkel e vitamin segítségével roborálhatjuk a szervezetünket? Ilyen táplálék a máj, a vese, a velő, a tej és a tejtermékek, a hal, a tojás, a sör és a káposzta. Arra azonban fontos figyelnünk, hogy ez a vitamin is – mint minden másik – hő hatására elpusztul, így a főzés során ezekből az élelmiszerekből a nagy részük eltűnik. Azonban jó hír, hogy már napi 2,5 dl tej vagy 3 tojás elegendő a hiánytünetek tartós megelőzésére.

 

Adja le rendelését e-mailben!

kozmetikusajanlo@gmail.com

More info
Image gallery
contact
Phone: +7 495 287-42-34 Email: info@ucoz.com
CHARLES S. ANDREWS
3139 Brownton Road
Long Community, MS 38915
Location in google Maps